چاپ        ارسال به دوست

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی؛

مرکز رشد فناوری دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، مورد ارزیابی وزارت بهداشت قرار گرفت

   مرکز رشد فناوری دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی امروز (سه شنبه) با حضور ارزیابان معرفی شده از سوی وزارت بهداشت، مورد ارزیابی قرار گرفت.

    به گزارش خبرنگار وبدای دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، دکتر حمیدرضا مقیمی مدیر امور فناوری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و دکتر سارا مینائیان رئیس مرکز تحقیقات مقاومت های میکروبی دانشگاه علوم پزشکی ایران که از سوی وزارت بهداشت برای ارزیابی مرکز رشد فناوری دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی معرفی شده بودند، ضمن بازدید از مرکز رشد دانشگاه، با حضور در جمع معاون تحقیقات و فناوری این دانشگاه، مدیران توسعه فناوری سلامت و مرکز رشد دانشگاه و مسئولان و نمایندگان شش شرکت و هسته فناور وابسته به مرکز رشد دانشگاه، در جریان چگونگی فعالیت مرکز رشد، شرکت ها و هسته های فناور تحت حمایت آن قرار گرفتند.

    دکتر مسعود فلاحی خشکناب معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی در ابتدای نشست با ارزیابان معرفی شده از سوی وزارت بهداشت، طی سخنانی درباره مرکز رشد فناوری این دانشگاه گفت: این مرکز رشد، یکی از اولین مراکز رشد در کشور است که تلاش می کند تا در خصوص زمینه هایی که دانشگاه های دیگر کمتر کار می کنند، فعالیت داشته باشد.

    وی افزود: اقلام مربوط به تجهیزات پزشکی، خیلی وسیع و زیاد است و یک درصد آنها مربوط به حوزه توانبخشی می شود که مورد استفاده افراد دارای مشکلات حرکتی (مانند انواع ویلچر) و یا نیازمند به وسایل کمک شنوایی (مانند سمعک)، کمک بینایی (مانند عینک) و ... می شود که دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی در طراحی و تولید آنها فعالیت دارد.

    دکتر فلاحی ادامه داد: جدیدا نیز با دستورالعمل مدیر توسعه فناوری سلامت دانشگاه، تلاش شده تا هوش مصنوعی و رباتیک را نیز وارد این عرصه شود.

   وی تصریح کرد: دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی سه ماموریت ویژه در زمینه " توانبخشی، سلامت اجتماعی و روانی " دارد که واحدهای فناور می توانند در این حوزه ها فعالیت کنند.

   معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه درباره توسعه و ترویج فعالیت های فناورانه در میان دانشجویان و اعضای هیات علمی نیز گفت: کمیته تحقیقات دانشجویی، به کمیته تحقیقات و فناوری دانشجویی تغییر نام داده و پیگیر این فعالیت ها در میان دانشجویان است، ضمن آنکه دو واحد درسی اختیاری اصول و مبانی فناوری برای دانشجویان تعریف شده تا آنان از این طریق با فعالیت های فناوری آشنا شوند.

    دکتر فلاحی همچنین افزود: براساس مصوبه شورای فناوری و شورای پژوهش، شرکت اساتید در کارگاه های مرتبط با فناوری، در ارتقای مرتبه اعضای هیات علمی موثر خواهد بود.

  *****

   در ادامه، محمد حاجی باقر مدیر مرکز رشد فناوری دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی به معرفی مرکز رشد و فعالیت های آن پرداخت.

   وی گفت که هم اکنون 7 شرکت فناور، سه شرکت دانش بنیان و 11 هسته فناور وابسته و تحت حمایت مرکز رشد فناوری دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی ، در زمینه طراحی و تولید وسایل توانبخشی حرکتی، توانبخشی اتیسم، توانبخشی شنوایی، توانبخشی عضلانی و اسکلتی، و وسایل ارتز و پروتز فعالیت می کنند.

   وی، با اشاره به همکاری و مشارکت با برخی دانشگاه ها و مراکز تولیدی و همچنین نهاد ها و سازمان های دولتی در زمینه طراحی و تولید این وسایل در قالب انعقاد تفاهم نامه های همکاری، نمونه هایی از محصولات تولیدی مرکز را برشمرد که انواع ویلجر، واکر، بیوفیدبک، ثبت سیگنال های حرکتی، تجهیزات توانبخشی نوری، تهیه بسته های آموزشی برای کودکان اتیسم، نمونه هایی از آنهاست.

*****

   دکتر حمیدرضا مقیمی مدیر امور فناوری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به عنوان یکی از ارزیابان معرفی شده از سوی وزارت بهداشت، نیز در سخنانی، هدف از ارزیابی مرکز رشد فناوری را بررسی فعالیت های فناوری دانشگاه و استفاده از تجارب همدیگر خواند، و افزود: ارزشیابی و رتبه بندی دانشگاه ها براساس امکانات و پتانسیل دانشگاه ها انجام می شود، و ارزشیابی ها نباید باعث جلوگیری از خلاقیت ها شود.

    سپس، دکتر مقیمی و دکتر مینائیان با طرح سئوال هایی از مدیر مرکز رشد دانشگاه و مسئولان دفاتر " ارتباط با صنعت و جامعه " ، " مالکیت فکری و ثبت اختراعات " و " ارزیابی تجهیزات پزشکی و توانبخشی "، در جریان فعالیت های مرکز رشد فناوری، چگونگی ارتباط مرکز رشد دانشگاه با صنعت، اجرای فرایند مالکیت فکری و ثبت اختراع و چگونگی همکاری شرکت ها و هسته های فناور با دانشگاه قرار گرفتند.

    ارزیابان معرفی شده وزارت بهداشت، ضمن دریافت مستندات مربوط به فعالیت مرکز رشد دانشگاه، بخشی از این برنامه را به آشنایی با مسئولان و نمایندگان شش شرکت و هسته فناور که در این نشست حضور داشتند، اختصاص دادند.

    مسئولان و نمایندگان شرکت ها و هسته های فناور ضمن معرفی خود و نوع فعالیت فناورانه مجموعه مربوطه، پیشنهادهایی در ارتباط با رفع مشکلات موجود که وزارت بهداشت می تواند نسبت به رفع آنها اقدام کند، بیان داشتند.

    گفتنی است؛ ارزیابان علاوه بر گفت وگوی اختصاصی با نمایندگان شرکت ها و هسته های فناور در ارتباط با نحوه همکاری آنان با مرکز رشد فناوری دانشگاه، از بخش های مختلف مرکز رشد دانشگاه دیدن کردند.

   دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی با 23 گروه آموزشی و  8 مرکز تحقیقات تحت نظارت وزارت بهداشت، علاوه بر تعلیم و تربیت نیروی متخصص در رشته های تخصصی سه حوزه سلامت ( رفاه و سلامت اجتماعی، سلامت روانی و توانبخشی )، در طراحی و اجرای پروژه های ملی و منطقه ای مشارکت دارد.

انتهای پیام/


تهیه و تنظیم خبر: نعیمی پور


١٨:١٦ - سه شنبه ١١ مرداد ١٤٠١    /    عدد : ٢٣٣٦٢    /    تعداد نمایش : ٦٠٠٢


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج