چاپ        ارسال به دوست

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی؛

شیوه نامه حمایتی پایان‌نامه‌های‌ محصول محور ابلاغ شد/ امکان ارائه حمایت تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان

    رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت اعلام کرد که شیوه‌نامه پایان‌نامه‌های محصول‌محور که امکان ارائه حمایت تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان را فراهم ‌می‌کند، ابلاغ شد.

    به گزارش روابط عمومی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، دکتر محمدرضا منظم رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت با اعلام این خبر گفت: این طرح مختص دانشجویان کارشناسی ارشد و PhD است. شیوه‌نامه حمایت از پایان‌نامه‌های محصول محور تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان با جزئیات مشخص جهت آگاهی دانشگاه‌های علوم پزشکی تدوین شده است.

او با بیان اینکه انجام یک پایان‌نامه نیاز به تعامل دانشگاه با صنعت و جامعه دارد، و هدف ما تقویت این تعامل است، گفت: بسیاری از پایان‌نامه‌ها، فقط به مقاله منجر می‌شدند، اما اکنون اگر پایان نامه‌ای در کنار مقاله به محصول منجر شود، مورد استقبال و حمایت قرار می گیرد.

دکتر منظم با اشاره به اینکه وقتی بر محصول‌محور بودن تاکید می‌کنیم، منظورمان فقط محصول قابل لمس نیست، افزود: هر مسیری که در یک پایان‌نامه و تحقیق انجام شود و بخشی از نیاز جامعه را رفع کند، چه دستگاه باشد یا دستورالعمل، نرم افزار، راه‌حل بهبود یک فرآیند و غیره ، به آن عنوان "محصول محور " اطلاق می‌شود.

او به ضرورت ایجاد دستورالعمل عملیاتی برای اجرای پایان‌نامه محصول‌ محور از سوی وزارت بهداشت، اشاره کرد و گفت: دانشگاه‌های علوم پزشکی نگاه‌های متفاوتی نسبت به پایان‌نامه محصول‌محور دارند، در وزارت‌خانه وظیفه خودمان دانستیم که برای ایجاد یکپارچگی در این زمینه، شیوه‌نامه‌ای تهیه کنیم که از دو جهت حایز اهمیت است. ابتدا ادبیات و زبان مشترک این حوزه است که انتظار می‌رود همه دانشگاه‌ها تصور یکسان و مشابه آنچه ما در وزارتخانه مورد نظرمان است، نسبت به موضوع داشته باشند. چون قرار نیست فقط با تغییر اسم این اقدام محدود شود، بلکه باید تاثیر آن نیز قابل مشاهده باشد. نکته بعدی ایجاد وحدت رویه در ارزشیابی پایان‌نامه‌های محصول محور در دانشگاه‌هاست تا تنوع سلایق آن را تحت شعاع قرار ندهد.

رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت با بیان اینکه در شیوه‌نامه هر دو جنبه لحاظ شده است، گفت: شاخص‌هایی برای داخل دانشگاه‌ها در نظر گرفتیم. محورهای سطح فناوری، سطح فنی، نیاز بازار، رفع مشکل جامعه و غیره در اختیار دانشگاه است و در بازه صفر تا 100 امکان امتیازدهی وجود دارد. طبق شیوه‌نامه پایان نامه‌ای محصول محور است که حداقل 60 امتیاز کسب کند و به این ترتیب امکان ارجاع به وزارت بهداشت را کسب می‌کند.

او به مراحل ارزیابی پایان نامه‌های محصول محور در دفتر توسعه فناوری وزارت بهداشت اشاره کرد و گفت: درخواست‌ها به کمیته تخصصی ارائه می‌شود تا امتیازات دانشگاه‌های مختلف را هم وزن و هم سطح کند تا تمام پایان‌نامه‌های ارسالی به صورت یکپارچه و با نگاه یکسان مورد ارزیابی قرار گیرند. در وزارت خانه اصلا به جزئیات پایان نامه توجه نمی‌شود، زیرا تمامی اقدامات با دقت و طی فرایند طولانی درون دانشگاه‌ها انجام شده است. هدف اصلی در معاونت تحقیقات و فناوری وزرات بهداشت هم ، حمایت از دانشگاه علوم پزشکی است که در جهت توسعه پایان‌نامه‌های محصول‌محور با برنامه‌ریزی مدون فرهنگ‌سازی کرده است.

دکتر منظم افزود: در کمیته، ابتدا پروفایل استاد راهنما بررسی می شود و با توجه به اینکه چه سابقه فناورانه‌ای در کارنامه استاد موجود است، این نکته را ثابت می‌کند که چقدر تجاری‌سازی آن پایان‌نامه محتمل است. دومین مساله، مصوبه شوراهای مرتبط دانشگاه علوم پزشکی به همراه جداول امتیازات است، سومین نکته میزان مشارکت بیرونی است که از امتیاز بالایی هم برخوردار است، و سفارش‌دهنده طرح چقدر در آن سرمایه‌گذاری کرده است. هرچه میزان مشارکت بالاتر باشد میزان امتیاز نهایی هم بالاتر خواهد بود.

   وی در پایان تصریح کرد، حاصل ضرب وزن‌دهی وزارتخانه با امتیازی که دانشگاه داده است، امتیاز نهایی پایان‌نامه را تشکیل می‌دهد و به ازای هر امتیاز، یک میلیون تومان به دانشگاه علوم پزشکی حمایت مالی اعطا می‌شود.

برای مشاهده متن کامل شیوه نامه، از طریق فایل زیر اقدام فرمایید.

شیوه نامه حمایتی پایان‌نامه‌های‌ محصول محور


١١:٥٧ - چهارشنبه ٢٢ تير ١٤٠١    /    عدد : ٢٣١٧٤    /    تعداد نمایش : ٥٣٩٧


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج